פברואר 2019
example
נחנך מרכז דן דוד לחקר תולדות האדם
חקר תולדות האדם הוא מתחומי המחקר המשפיעים והחשובים ביותר, וככזה הוא זוכה לתהודה ציבורית עצומה. ארץ ישראל היא צומת דרכים מרכזי במעבר בין יבשות, ועל כן משמשת אזור חיוני לחקר ולהבנת התפתחות האדם המודרני. כאן התגלו המאובנים המשמעותיים ביותר בהתפתחות המין שלנו והדרכים שבהם נפוץ לכל חלקי העולם העתיק. מאז הקמתה של אוניברסיטת תל אביב, עמלים האנתרופולוגים הפיזיים של הפקולטה לרפואה למצוא וללמוד אותם מאובנים, וכיום אוסף המאובנים בפקולטה לרפואה הוא מהחשובים בעולם.

באחרונה חנכה אוניברסיטת תל אביב את מרכז דן דוד לחקר תולדות האדם במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, במטרה לייצר תשתית מחקרית מתקדמת לחקר הביולוגיה של האוכלוסיות הקדומות של ארץ ישראל.
המרכז, המשתרע על פני 1,200 מ"ר, כולל מספר מעבדות מחקר ומעבדות טכניות בעלות ציוד מתקדם. המרכז כולל גם את תערוכת "מהו אדם?", שהוכנה על ידי הצוות האנתרופולוגי, וסוקרת את התפתחות המין האנושי בהיבטים תרבותיים וביולוגיים.

המרכז הוקם במימון תרומה ייעודית שהתקבלה מקרן דן דוד, והוא קרוי על שמו של דן דוד, איש עסקים ונדבן, שתרם להקמת בניין דן דוד בקמפוס אוניברסיטת תל אביב, הקים קרנות למלגות עבור תלמידי הפקולטה לניהול והקים את קרן דן דוד, שמעניקה מדי שנה שלושה פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד.

"מטרת המרכז היא לקדם ולפתח את המחקר האנתרופולוגי פיזי של האדם הקדמון בארץ על היבטיו השונים, לשמר ולקדם את אוסף המאובנים, לעודד חיפוש מאובנים אנושיים חדשים באתרים פרהיסטוריים בארץ, וכן לקרב את הציבור הרחב לנושא האבולוציה של האדם", אומר פרופ' ישראל הרשקוביץ, ראש מעבדת דן דוד לחיפוש ולחקר בני אדם מודרניים.

"לאוניברסיטת תל אביב יתרון יחסי על אוניברסיטאות אחרות, בארץ ובעולם", מסביר פרופ' הרשקוביץ. "ראשית, היא מאכסנת את אחד משלושת אוספי המאובנים החשובים בעולם; שנית, היא האוניברסיטה היחידה בארץ שיש בה אנשי סגל אקדמי שהם אנתרופולוגים פיזיים בהכשרתם, המקיימים מחקר אינטנסיבי בתחומים שונים, והיחידה שמעניקה תארים מתקדמים באנתרופולוגיה פיזית; שלישית, יש לה תשתית מעבדתית הנחוצה למחקר אנתרופולוגי, טכנולוגיות מתקדמות, טכנאים וסטודנטים למחקר, והיא מקבלת גב מחקרי וכלכלי מהפקולטה לרפואה".


המחקר האנתרופולוגי הפיזי במרכז דן דוד החדש מתמקד בשלושה נושאים: אבולוציה של האדם המודרני, ביו-היסטוריה ורפואה דארוויניסטית. בהיותה גשר בין יבשות, מחזיקה ארץ ישראל בתשובות לכמה מהשאלות החשובות ביותר הקשורות בהתפתחות האדם, כגון: מוצאו של האדם המודרני, זמן הופעתו לראשונה וזמן יציאתו מאפריקה, טיב הקשרים שלו עם קבוצות אדם שונות (כמו הניאנדרתלים) וזמן הגעתו לאירופה. ממצאים חדשים שהתגלו בארץ בשנים האחרונות עשויים לתת מענה לשאלות הללו.

לבסוף, המרכז שם לו למטרה לקרב את הציבור הרחב לנושא התפתחות האדם וההבנות שניתן לגזור ממנו על החיים בעידן המודרני. הטקס התקיים בנוכחותם של נשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסי קלפטר, רעייתו של דן דוד, גבריאלה ובנו אריאל דוד.
example
 
יוצא לאור על ידי מערך הדוברות
ליצירת קשר:
taupr@tauex.tau.ac.il

צרו דפי נחיתה באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך