אפריל 2016
example
מחשבים עם שליחות: הסתיים מחזור נוסף של התכנית "הוראת מדעי המחשב בקהילה"
באירוע חגיגי שהתקיים בקמפוס בחודש פברואר 2016, הסתיים מחזור נוסף של התכנית "הוראת מדעי המחשב בקהילה". מדובר בפרויקט של בית הספר למדעי המחשב, המתקיים בשיתוף היחידה למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים, ובמסגרתו קבוצה של 30-25 סטודנטים למדעי המחשב מלמדת תלמידים מהפריפריה החברתית-כלכלית של ישראל נושאים מתחום מדעי המחשב. בחמש השנים האחרונות עמד בראשו פרופ' בני שור.

במהלך הפרויקט, הנמשך סמסטר אחד, מגיעים זוגות סטודנטים מדי שבוע לחטיבות ביניים ולמרכזים קהילתיים במקומות כמו פרדס כץ, יפו, דרום תל-אביב ועוד, ומעבירים פעילויות לתלמידים בכיתות ה' עד י"א. בנוסף, כל קבוצת תלמידים מבקרת במהלך הפרויקט בחברת הייטק, במטרה לייצר אצל בני הנוער תמונת עתיד תעסוקתית; ובכך לגרום, במרבית המקרים, להבנת חשיבות של הלימודים בתיכון. במחזור האחרון השתתפו כ-150 תלמידים, ובהם ערבים ויהודים, עולים וותיקים וכן ילדי פליטים ומהגרי עבודה.

לאירוע הסיום הגיעו כלל התלמידים בפרויקט, כמו גם נציגים מבתי הספר והמרכזים הקהילתיים, וכמובן הסטודנטים שלימדו אותם. התלמידים זכו לערוך סיור בקמפוס, ולאחר מכן התכנסו באחד מאולמות הלימוד, שם האזינו להרצאה מטעם עמותת Space IL, שדנה בתהליך הבנייה והשיגור של חללית ישראלית ראשונה לירח. בתום ההרצאה, קיבלו התלמידים תעודות השתתפות בפרויקט.

"הפרויקט החל לפני כעשר שנים, והוא פועל בצורתו הנוכחית זו השנה החמישית", מספרת יסמין דננברג מהיחידה למעורבות חברתית, אשר מלווה את הקורס מההיבט הפדגוגי. "משתתפים בו סטודנטים למדעי המחשב, שעבורם מדובר בקורס בחירה המשלב עשייה חברתית, כאשר המטרה היא להעביר בצורה ידידותית את נושא המחשבים בפרט, והמדעים בכלל, לבני נוער מהפריפריה החברתית והכלכלית של ישראל (באזור תל-אביב רבתי)". לדבריה, לא מדובר בשיעור פרונטלי רגיל, אלא בשיעור חווייתי ומשחקי, המורכב משני חלקים - חלק ראשון, שעוסק בסוגיות בתחום מדעי המחשב, וחלק שני, שבו לומדים שפת תכנות ידידותית לילדים, הנקראת סקרץ'. 

"לחומרי הקורס הקיים, המבוססים בחלקם על פעילויות שפותחו בניו זילנד ותורגמו לעברית, הוספנו בשנתיים האחרונות גם ביקור בחברת הייטק", מספרת דננברג. לדבריה, פעמים רבות יוצאים הילדים מהביקור מלאי מוטיבציה ללמוד עוד ולעסוק בתחום. באירוע הסיום בקמפוס, היא מוסיפה, הרעיון הוא להביא את בני הנוער לכך שיראו היכן לומדים הסטודנטים המלמדים אותם. במסגרת הסיור הם מבקרים בכיתות לימוד  ובספרייה, וזוכים להתרשם מהמגוון ומההיקף של האוניברסיטה. 

"הסטודנטים מעידים שלא קל ללמד בפרויקט" מוסיפה דננברג. "גם אם יש לסטודנט ניסיון בהדרכה, לא פשוט לעמוד מול קבוצה של תלמידים צעירים. זה קורס קשה, מאתגר ומורכב, ולכן יש לסטודנטים ליווי מקצועי ופדגוגי. יחד עם זאת, בתום הפרויקט וגם במהלכו, רבים מהם מציינים שזה הקורס המשמעותי ביותר שהיה להם בלימודי התואר. הפרויקט נותן להם הזדמנות לעשות במסגרת התואר משהו אחר, משהו חברתי, שגם נשאר איתם אחרי סיום הלימודים."

לדברי ראש הפרויקט,  פרופ' בני שור, במהלך הפרויקט נחשפים בני נוער מהפריפריה החברתית-כלכלית לראשונה לנושאים במדעי המחשב ולסביבה אקדמית וטכנולוגית. "אנו מקווים שבעקבות התנסות זו נראה אותם בהמשך באוניברסיטה במסגרת נוער שוחר מדע או, מאוחר יותר, כסטודנטים".
זו השנה העשירית שפרויקט זה מתקיים בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב. עד כה השתתפו בו מעל 1,000 תלמידים.
example
 
יוצא לאור על ידי מערך הדוברות
ליצירת קשר:
taupr@tauex.tau.ac.il

צרו דפי נחיתה באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך