יולי 2018
example

להציל את חייהם של מיליונים: פרופ' עמית גפן זכה בפרס אוטו שמיט להנדסה ביו-רפואית

הפדרציה הבין-לאומית להנדסה רפואית וביו-רפואית (IFMBE) בחרה להעניק את פרס אוטו שמיט לפרופ' עמית גפן מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת תל אביב. הפרס היוקרתי מוענק למהנדסים ביו-רפואיים שתרמו תרומה יוצאת מן הכלל לקידום התחום, הכוללת כושר המצאה ומנהיגות. הפרס הוענק לפרופ' גפן על מחקריו בתחום פצעי הלחץ.
פצעי לחץ הם פצעים בעור וברקמות תת-עוריות, הנגרמים עקב הפעלה ממושכת של כוחות על שטח העור. אנשים בריאים אינם סובלים מפצעי לחץ, בדרך כלל, שכן הם משנים את תנוחתם באופן טבעי ולעיתים לא מודע; אבל לא כך חולים סיעודיים, בעלי לקויות ובעלי נכויות, שמרותקים שעות רבות ואף ימים למיטה, לכיסא או לכיסא הגלגלים.

במקרים רבים, עלולים פצעי לחץ להזדהם ולגרום בעיות רפואיות מורכבות, ואף למוות. אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר לכך היא מקרהו של שחקן הקולנוע כריסטופר ריב, שגילם את דמותו של סופרמן והפך משותק לאחר שנפל מסוס: היו אלו פצעי לחץ, כתוצאה מהישיבה הממושכת על כיסא הגלגלים, שהביאו למותו של ריב.

במחקרו פורץ הדרך, פיתח פרופ' גפן גישה רב-תחומית – הנעה מתרביות של תאים בצלחות פטרי ועד לאופן שבו הרקמות מתעוותות תחת משקל הגוף – במטרה לבחון את הסיבות למותם של תאים בהיווצרות פצעי לחץ. אם עד כה מקובל היה לחשוב שמשקל הגוף יכול לגרום למוות של הרקמות בתוך מספר שעות בשל אספקת דם לקויה, פרופ' גפן הראה כי תאים ברקמות תחת משקל מאבדים את שלמותם ואת תפקודם הביולוגי הרגיל בתוך עשרות דקות, לכל היותר, כתוצאה מנזק מבני.
בנימוקי השופטים נכתב: "פרופ' גפן תרם תרומות משמעותיות למדע הבסיסי והיישומי של מניעה וטיפול בפצעים. תגליותיו בנוגע לתפקידם של עיוותי התא והרקמה באטיולוגיה של פצעי לחץ בכלל, ובפרט באטיולוגיה של פצעי לחץ בקרב חולי סוכרת, מנחה את פיתוחן של טכנולוגיות למניעה ולטיפול בפצעים כרוניים אלו – בכל רחבי העולם".

הפרס הוענק לפרופ' גפן בטקס חגיגי שהתקיים בראשית יוני במסגרת הקונגרס העולמי לפיזיקה רפואית והנדסה ביו-רפואית, שנערך השנה בפראג.
"זהו כבוד גדול עבורי לקבל הכרה כזאת מהפדרציה הבין-לאומית להנדסה רפואית וביו-רפואית", אומר פרופ' גפן. "אני אסיר תודה לקהילת ההנדסה הביו-רפואית על ההכרה בכך שפצעים כרוניים בכלל, ופצעי לחץ בפרט, הם תחום שבו מהנדסים ביו-רפואיים יכולים וצריכים להשפיע השפעה מכרעת. להנדסה ביו-רפואית יש פוטנציאל להציל ולשפר את חייהם של מיליונים הסובלים מפצעים כרוניים, או נמצאים בסיכון לפציעות כאלו".

example
 
יוצא לאור על ידי מערך הדוברות
ליצירת קשר:
taupr@tauex.tau.ac.il

צרו דפי נחיתה באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך